ČÍNSKÉ MASÁŽE

Čínská masáž Tuina

Tuina masáž patří k čínské medicíně jako akupunktura a akupresura je to velmi účinná ,ale v našem prostředí méně známá masáž.Od klasických masáží se liší prací se systémem akupunkturních drah a bodů.
Tato masáž má velmi dobré výsledky v oblasti odstraňování chronických onemocnění nejen pohybového aparátu,ale také problémů psychického rázu jako je např.nespavost chronická únava,migrény,ale je také účinná jako prevence proti stresu a napětí.
Masáž je prováděna přes látku v leže i v sedě to je v závislosti na daném problému,zcela vyjímečně se používá i speciální olej na prohřátí svalů.

Gua Sha

Je to masáž ze staré číny tato technika není na západě moc známám k této masáži se používá destička z rohu Bůvola vodního touto destíčkou se s těla po dráze meridiánů vyškrabují nečistoty a toxiny jak je patrno z překladu “gua” pohyb jedním směrem, škrábání a “sha” znamená špatné, dohromady tedy “seškrábat všechno špatné”.
Masáž se provádí olejem během ní se zlepšují ve svalech a pokožce výměnné procesy v místech kde dochaází k projekci patogeních procesů se mohou vytvořit výrony krve pod kůží.Tak se na povrch dostává odváděny odpad.
Tato masáž se často zapojuje v kombinaci s energetickou čínskou masáží.

Baňkování

Jedná se o jednu z dalších léčebných metod čínské medicíny. Toto technika je více než 2000 let stará a prošla za tuto dobu značnou evolucí v poznávání nových materiálů. První baňky byly zhotoveny z rohu a terapeut vytvářel podtlak odsáváním vzduchu z rohu vlastním dechem. Dále byly baňky zhotovené z bambusu a keramiky, ve kterých se už vytvářel podtlak ohňem. Dnes se používají baňky ze skla nebo plastu a silikonu. U umělohmotných baňek se k vytvoření podtlaku používá pumpička a u skleněných se stále používá metoda ohně.
Terapie probíha nejdříve masáží zad. Na této části se baňkuje nejčastěji. Masáží se nejdříve zjistí bloky ve svalech, které se následně baňkují. Při přiložení baňky ke kůži vznikne podtlak. Dále se baňkami stimulují i akupresurní body, takže se tedy dají baňkami stimulovat a posilovat vnitřní orgány.
Tato masáž je velmi vhodná pro lidi co mají větší fyzické zatížení, i pro lidi trpícími bolestmi zad ze sedavého zaměstnání.
Účinky:
zrychluje se metabolismus v kůži
stimulace nervových zakončení
podpora regenerace kůže a zvýšení odolnosti vůči různým škodlivinám
podtlakem se stimuluje krevní a lymfatický systém
zvyšuje prokrvení
zlepšuje peristaltiku tzn. zlepšení trávení a vstřebávání živin
Nebaňkujeme:
v těhotenství
nohy, pokud jsou křečové žíly
u vyčerpaných nebo apatických klientů
při těžkých otocích, srdeční onemocnění a tuberkuloze

Moxování

Je to prastará čínská technika o které se tvrdí ,že je mnohem starší než akupunktura.Moxování se používá k požehování nebo nahřívání aktivních bodů na těle.
K moxování se používájí :
kuželíky z pelynkové vaty těmi se provádí tzv.přímé moxování kuželík se položí bud přímo na kůži nebo např. Přes plátek zázvoru a zapáli se kuželík a prohřívá přímo aktivní bod.
pelynkové cigarety ty jsou bud kouřivé nebo nekouřivé ty používá terapeut či masér k prohřívání aktivních bodů.
Účinky moxování:
má podobné účinky jako akupunktura na biochemické úrovni má dokonce lepší výsledky než akupunktura.
Obecně se zlepšuje krevní i lymfatický systém,Zvyšuje se produkce leukocitu tzn.bílých krvinek,krevního barviva i červených krvinek.
Tato metoda je mnohem efektivnější u vleklých nemocí než akupuntura také je to mnohem bezpečnější a dá se využít v domácím lečení.

Čínská masáž lávovými kameny

Masáž horkými kameny znali jak čínští lékaři, tak havajští a indiánští šamani. V Asii můžeme umístit původ této metody do starého Nepálu, Tibetu a západní Číny. Zde připisovali kamenům záhadnou a mimořádnou léčivou moc. V těchto kulturách byly využívany i fyzické vlastnosti kamenů jako akumulace tepla, ale i chladu.
Na rozdíl od havajských a indiánských šamanů se v asijské technice lavových kamenů používá znalost meridiánů, tedy jednotlivých drah vnitřních orgánů.
Systém meridiánů byl poprvé popsán v Číně před 2000 lety. Jedná se o systém, který tvoří 12 hlavních meridiánů sdružených do šesti párů. Tyto páry jsou podřízeny pěti proměnným fázím čínské medicíny. Tyto proměnné fáze bývají většinou označovány jako pět živlů, nesmí se však zaměnovat za pět živlů západní kultury.
účinky masáže:
zlepšení prokrvování
zlepšení toku mízy
zlepšená látková výměna v tkáních
lepší vylučování odpadních látek
uvolnování svalového napětí
použitelnost při problémech s klouby a bolestech zad
uklidnující učinky při stresu
mírnění krečových stavu a potížích vyvolaných stresem např. bolesti hlavy, únava, nespavost
posilování jednotlivých orgánů a imunitního systému
kontraindikace:
těhotenství
těžké srdeční choroby
nádorová onemocnění, chemoterapie
sklon k trombóze
křečové žíly nebo žilní zánět